Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
Музејот на Тоше убедливо води во трката за најдобар објект во светот  592176_157460300950194_1971843220_n
April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share
 

 Музејот на Тоше убедливо води во трката за најдобар објект во светот

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

Музејот на Тоше убедливо води во трката за најдобар објект во светот  Empty
PostSubject: Музејот на Тоше убедливо води во трката за најдобар објект во светот    Музејот на Тоше убедливо води во трката за најдобар објект во светот  EmptyFri Oct 28, 2011 5:38 am

На само неколку дена пред објавување на крајните резултати, Спомен-куќата на Тоше Проески со убедлива разлика води во трката за најдобра архитектонска градба во светот.

Музејот на Тоше убедливо води во трката за најдобар објект во светот  Tose.jpg-500

Спомен куќата која во негова чест беше изградена во неговото родно Крушево во моментов е на првото место меѓу најдобри објекти на Светскиот фестивал на архитектура во Барселона.

Најдобриот труд се избира со гласови од цел свет со гласање по електронски пат до на следниов линк.
Гласањето трае до 4 - ти ноември кога ќе биде прогласен најдобриот светски објект за 2011 година.

Курир ги повикува сите на кои им се допаѓа спомен куќата да гласаат за овој прекрасен и уникатен објект да стане најдобар архитектонски објект во светот.


Музејот на Тоше убедливо води во трката за најдобар објект во светот  Spomen-kukata.jpg-500

Годинава за првпат ќе може по електронски пат да се гласа за 65 – те објекти кои ќе бидат изложени на фестивалот, меѓу кои влезе и Меморијалниот центар на прерано починатата македонска ѕвезда.

Спомен-куќата се простира на околу 870 метри квадратни во форма на крст, изградена од бетон и стакло според проектот на архитектите Дејан Секуловски и Дејан Спасеновски, во соработка со Илија Божиновски, што го реализираше Министерството за култура и Владата на Република Македонија.

Во централниот дел на објектот има молитвеник и верски предмети што ги поседувал Тоше и неколку негови запишани размислувања за вербата, љубовта, семејството, пријателството. На неколку инфоточки осетливи на допир ќе можат да се добијат информации за Тоше.

Музејот на Тоше убедливо води во трката за најдобар објект во светот  Pomen-kukjata-500

По должината е изграден ѕид на кој ќе може да се оставаат пораки и впечатоци. Визурата на објектот - крстот како симбол и главен мотив - ноќе е посебно нагласена со осветлувањето. Објектот има и кафетерија, сувенирница со реплики од предметите на Тоше, висински платформи со панорамски поглед на Крушево, хортикултурно уреден простор околу, парк со цреша и амфитеатар за собири и одмор на посетителите.

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Музејот на Тоше убедливо води во трката за најдобар објект во светот
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti-
Jump to: