Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
Спомен куќата на Тоше води во светскиот избор  592176_157460300950194_1971843220_n
April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share
 

 Спомен куќата на Тоше води во светскиот избор

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

Спомен куќата на Тоше води во светскиот избор  Empty
PostSubject: Спомен куќата на Тоше води во светскиот избор    Спомен куќата на Тоше води во светскиот избор  EmptyMon Oct 31, 2011 11:26 pm

Спомен куќата на Тоше води во светскиот избор  303625_270047256358164_157460300950194_1048753_1514380480_n

На 4 ноември Македонија, повторно со помош на Тоше Проески, ја има можноста за промоција на архитектурата. На 4 дена пред крајот на светскиот избор на највпечатлива градба за 2011 година, спомен куќата на Тоше Проески има сериозна шанса да биде изборот на народот и да конкурира за Притцкеровата награда – што за архитектите од светот е еквивалент на Нобеловата награда.

На 4 ноември во Барселона, Шпанија ќе биде доделено престижното признание за архитектите кои авторски стојат зад објекти што годинава биле изградени.

Од час во час се менуваат гласовите што луѓето од цел свет ги даваат за објектите. Спомен куќата на Тоше утринава од преку 13 илјади гласови стигна до 14. 615 гласови и сериозно води пред другите два објекта – музејот на меморија и толеранција од Мексико Сити и објектот Атмосфера, од Калкута, Индија.

Отвореното гласање на интернет е придружна манифестација на реномираниот фестивал за архитектура во Барселона од каде пак се избираат објектите кои конкурираат за Притцкеровата награда, која според архитектите е еквивалент на Нобеловата награда. Оваа година листата на кандидати броела 704 објекти во светот, меѓу нив и културниот центар од Ал Дакира, Катар, културниот центар Ајазага од Истанбул, Турција, Институтот Францис Крик од Камден, Велика Британија , а и деловната зграда Нанганг во Тајпеи, Тајван.

Зградата на Спомен куќата на Тоше последната недела води на листата од сите. Гласањето трае до 4 ноември, а може да го направи секој, преку интернет. Од еден компјутер секако може да се гласа само еднаш. Оваа награда не е материјална, но е многу значајна за промоција на македонската архитектура во светот, затоа што ова е прво вакво учество на македонски објект во светски избор за најдобро архитектонско решение.

Спомен куќата на Тоше беше отворена на 25 април годинава. Лоцирана е на Гумење во Крушево на површина од 870метри квадратни. Има форма на крст, изградена е од бетон и стакло. Фактот дека во последниве денови на изборот оваа македонска зграда за најдобра е се поизвесен, им овозможи на архитектите да го претстават својот труд и на изложбата на интернационалното биенале „Леонардо“ во Минск.

Вообичаено е во последните денови гласањето да се интензивира, стои на интернет страничките поврзани со оваа вест, што подразбира дека ништо не е сигурно до последниот момент. Иако Македонија води пред Мексико и Индија за повеќе од половина гласови, ситуацијата може да се промени.

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Спомен куќата на Тоше води во светскиот избор
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti-
Jump to: