Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
Спомен куќата на Тоше Проески промоција за Македонија 592176_157460300950194_1971843220_n
April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share
 

 Спомен куќата на Тоше Проески промоција за Македонија

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

Спомен куќата на Тоше Проески промоција за Македонија Empty
PostSubject: Спомен куќата на Тоше Проески промоција за Македонија   Спомен куќата на Тоше Проески промоција за Македонија EmptyMon Nov 07, 2011 3:42 am

Спомен куќата на Тоше Проески промоција за Македонија Krusevo_gradba_20_640

Овие ходници, овие хали не се само празен простор. Ова е објект во кој во секое ќоше се отсликува душата на Тоше, секое делче е исполнето со љубов, какво што беше и неговото срце. Потврда дека ова не е само бетон, челик и стакло, туку нешто многу повеќе стигна и од престижниот меѓународен фестивал за архитектура во Барселона. Спомен-домот на Тоше најдобар во кокуренција на 704 објекти од целиот свет.

Покрај признание за архитектите, наградата значи и промоција на Крушево и на Македонија.

„Признанието People's choice Award ја афирмираше Република Македонија во меѓународни рамки, го афирмираше Крушево и се разбира ја запозна пошироката, јавност со ликот и делото на нашата музичка легенда Тоше Проески. Со објектите и инвестициите станавме препознатливи на светската архитектонска сцена. Меѓународната јавност умее да цени, умее да награди. Навистина е тешко да се создаде нешто, да се изгради објект со сите перформанси, по сите светски стандарди но, ваквите признанија ни се поттик повеќе да продолжиме со изградбата на капиталните инвестиции кои несомнено добиваат признанија и во светски контекст” – рече министерката Канческа.

15.078 гласови, изборот на обичните луѓе, беше потврден и од стручното жири. Зад спомен-домот на Тоше останаа Музејот на сеќавањата и толеранцијата во Мексико Сити и комплексот Атмосфера во Калкута.
Објектот беше отворен во април годинава, се протега на површина од околу 870 квадратни метри и има форма на крст. Авторите Дејан Секуловски и Дејан Спасеновски беа избрани на јавниот меѓународен конкурс на Министерството за култура.


Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Спомен куќата на Тоше Проески промоција за Македонија
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: