Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
October 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Авторите на Спомен куќата на Тоше се вратија со прва награда од Барселона

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Авторите на Спомен куќата на Тоше се вратија со прва награда од Барселона    Mon Nov 07, 2011 4:45 am

Со гласот на Тоше, фотографиите од незаборавните концерти, и на крајот проекција на Спомен куќата каде се собрани спомените за легендата, архитектите на меморијалниот споменик ги искажаа импресиите од Светскиот натпревар во архитектура.Од Барселона се вратија со првата награда од гласовите на луѓето кои гласаа на интернет страната за најдобро архитектонско решение.

“Беа зачудени како може еден таков објект да се вклопи на такво место. Меѓутоа направивме симболика преку нашата македонска архитектура и она што го имаме таму”, вели Дејан Спасеновски, архитект.


“За делото рекоа дека е одлично архитектонско вклопување на локација и топографија на теренот извонредно извршено и применето во манималистичкото архитектура која зборува сама за себе”,вели Дејан Секуловски архитект.

Македонија покажа голем квалитет во уметноста. Министерството за култура секогаш ќе ги поддржува ваквите проекти.

“Наградата ја потврди оригиналноста и инвентивноста на архитектите на Спомен куќата. Јас сум убедена дека во иднина ќе им отвори нови можности, нови хоризонти за промоција на нивниот авторски потенцијал”, вели Елизабета Канческа Милевска, министер за култура.

Спомен куќата на Тоше од самиот почеток на гласањето ги освои симпатиите на луѓето од целиот свет. Го освои првото место со 15 000 гласови, што е двојно повеќе од второпласираниот проект. На натпреварот за најдобра градба учествуваа 704 проекти од целата планета.


Емилија Јовановска

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Авторите на Спомен куќата на Тоше се вратија со прва награда од Барселона
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: