Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
July 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Борче Стојановски Џеронимо - Ден на Тоше

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Борче Стојановски Џеронимо - Ден на Тоше   Fri Dec 02, 2011 8:39 amДен на Тоше


- Kако што порано во Југославија го славевме 25 мај- денот на младоста, предлагам да имаме ден на Тоше, на кој младите нема да учат, да се организираат безброј манифестации во Mакедонија и ќе се потсетуваме на примерот и аманетот наТоше, предлага скопјанецот Борче Стојановски Џеронимо.

Тој е познат колекционер на кутивчиња, има 2.200 кутичиња, а ги има во секакви форми и од целиот свет. Тој вели дека нив најчесто ги наоѓа на улица или ги добива од пријатели. Ги собира веќе од 20 години.
Пред неколку години му испратил писмо на султанот од Брунеи.

- Дознав дека султанот е страсен колекционер како мене. Тој на автомобили, јас на кутичиња од кибрит. Му пишав дека сакам да одам во неговата земја и да ја видам неговата колекција. Во писмото го замолив, ако сака,да ми испрати 40.000 долари за патување низ европа,бидејќи животна желба ми е да патувам и од секоја земја да имам неколку кутичиња.

Поминаа неколку години, а од султанот ништо. еден ден неочекувано ми пристигна мало пакетче од Брунеи. во него имаше дваесетина кутичиња за кибрит од хотели, ресторани и со пејзажи од Брунеи.Пакетчето со потпис на султанот го продадов, а денес тие кутии ги чувам како нешто најсвето - раскажува тој.
Kутичињата на Стојановски досега "прошетале" низ неколку градови во Mакедонија и секаде предизвикувале голем интерес.
- Пред неколку години имав изложба во Скопје. дојде еден Англичанец и по неколку часа, откако ја разгледа колекцијата, ми понуди 10.000 фунти само за дел од неа. Не ја прифатив понудата, зашто за мене беше незамисливо да се одделам од нив - вели тој.
Освен кутии за кибритчиња, Стојановски собира обвивки од разни чоколатца, пенкала и фотографии од него со некоја позната личност.[/color]
[/size]OBJAVLJENO U AUSTRALSKOM MAGAZINU SHILO ( www.silovesnik.com.au) mjesec 12.

by Валентина Ѓоргиевска Парго
Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Борче Стојановски Џеронимо - Ден на Тоше
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: