Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
Интервју: Валентина Ѓоргиевска-Парго 592176_157460300950194_1971843220_n
May 2019
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share
 

 Интервју: Валентина Ѓоргиевска-Парго

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

Интервју: Валентина Ѓоргиевска-Парго Empty
PostSubject: Интервју: Валентина Ѓоргиевска-Парго   Интервју: Валентина Ѓоргиевска-Парго EmptyFri Dec 23, 2011 4:30 am

Интервју: Валентина Ѓоргиевска-Парго 63-300x192Пред и по Тоше…

Вале: Многу е тешко да се потенцира било што за пред и по Тоше. Секако дека по Тоше и кај мене желбата се изгуби. Јавно кажав уште првиот ден кога замина, и никој не ми замери. Тоше беше друга личност, друга димензија, сосема друга енигма за сите нас и затоа поврзаноста на секој од нас со него, ја оправда и мојата поврзаност. Во Македонија многу работи се мерат на пред и по Тоше. Ништо не е исто ни пред неговото појавување, ни по неговото заминување, но од друга страна сфаќам дека нему светот му беше мал, оваа планета му беше тесна и едноставно мораше да го напушти овој облик.

Баш и по неговото заминување многу работи станаа јасни на нашата „естрадичка“…

Вале: Тоше беше едно цунами, една фурија, еден феномен што сите ги запрепасти и шокира. Многу кратко живееше баш како метеор. Се појави, светна, блесна и исчезна. Целата ситуација колку и да ја анализирам мене ми е како лавиринт. Ако одговорам на едно прашање се јавува друго, а ако тоа го одговорам повторно нешто ново ќе се појави. И кога беше жив постоеше една прикриена силна машинерија која работеше на неговото уништување, ликвидирање како естрадна личност. И по неговото заминување исто така постои таа машинерија која овој пат работи на уништување на неговиот спомен. Ова најодговорно го тврдам. Имам сознанија за многу луѓе кои не сакаат неговото име да биде експонирано на начинот на кој треба да биде. Знаеме дека ако не го признаеше Балканот, ниту кај нас немаше Тоше да добие толкав, глупаво е да кажам публицитет, бидејќи Тоше никој не го доживуваше како јавна личност, туку како дел од себе. Тој се спои со сите луѓе и на сите им навлезе на еден необјаслив начин. Не постои според мене таква машинерија која може да го уништи или расипе неговиот спомен, може само на извесно време малку да го затаи.Смртта на Тоше ќе биде вечна тема на размислување. Според тебе се работеше за несреќа или убиство?

Вале: За мене тоа веќе нема важност. Него го нема, но ако дознаам кој тоа го сторил, ако навистина постои некој таков, сега само ќе му се насмевнам, иако изминатите години не мислев така, мислев дека очите ќе му ги извадев. Многу размислувам на тоа и сфатив дека неговиот живот беше енигма и таква треба да остане неговата смрт. На почетокот кога дознав дека не е веќе меѓу нас, го помислив истото што го помисли секој човек, но не може да се бара виновник, тој се стремеше кон совршенство кон Бога…

Но кога веќе толку веруваше во Бог, не требаше на таков начин да заврши…

Вале: Тајните на Бог никој не ги знае, ги знае само тој. Можеби Тоше умре на начинот на кој тој посакуваше. Сакаше со гордо крената глава да го живее животот и така да ја дочека и смртта.Што мислиш за Зоран Божиновски?

Вале: Не го познавам лично дечкото. Мислам дека малку е агресивен, но се има две лица, вистина и лага, веројатно тој се потпира на нешто кое тој ќе го објасни. Исконтактиравме еднаш на Фејсбук и го прашав само дали навистина средствата кои ќе ги заработи ќе ги донира во хуманитарни цели. Тој ми кажа дека тоа и ќе го направи, а ако тоа е навистина така тогаш ќе сфатам дека е навистина со добра намера. Нека го каже тоа што го знае публиката секогаш сака да слушне нешто без разлика колку е тоа болно.

Тој кажа дека Тоше е жив и се крие кај Папата!

Вале: Тоа се секакви глупости, а секој сака да искористи нечија слабост или несреќа. Постоеше таа шпекулација, но мислам дека нема никаква потреба Папата да го крие Тоше во Ватикан, туку напротив Тоше е дијамант кој би требало да го видат сите.Да беше жив немаше ниту на родителите да им дозволи толку да патат по него…

Вале: Секако. Менталниот склоп на Тоше беше поинаков од сите луѓе што ги знам на светот. Тоше имал две средби со Папата на кои тој останал многу воодушевен и приврзан. Голема глупост е да се тврдат такви работи бидејќи Тоше пред се беше православен и ги почитуваше сите вери. Толку е апсурдно тоа да е вистина што и да е вистина, не би поверувала.

Дали и е местото на Калиопи на Евровизија?

Вале: Се дигна голема фама околу Калиопи. Да не се лажеме, можеме колку сакаме да ја потценуваме и да ја деградираме, но факт е дека Калиопи е силна ѕверка на нашата естрада. На секого му е местото на Евровизија. Калиопи ја заслужува шансата. Ако постоеше сеуште таа југословенска естрада, никој немаше ниту да и се приближи да се сликаат со неа. Уште од тогаш владееше со таа сцена. Со самото тоа што ја промовира Македонија на свој начин, без разлика што имала силни емотивни стресови и падови во животот, тоа никогаш не се одразило на нејзината музика. Начинот на кој таа оди на Евровизија се подудира само на она што таа беше борец против тоа. Калиопи не беше најголемата непријателка на Тоше, Калиопи и Тоше беа пријатели. Тие имаа расчистено за тоа, не можеме да правиме проблем за нешто што меѓу нив е решено. Според мене најголемата грешка на Калиопи беше што изреагира така против Тоше, како колега. Не требаше на таков начин да си ја бара шансата, нејзиниот втор кикс беше што не им ја честиташе победата на Некст Тајм. Третата грешка беше кога ја уцени публиката или јас или нема да ме видите. Нема никаква кривица во изборот на Калиопи, ако сакаме да бараме кривец тогаш треба да се обратиме кај организаторите. Во таа куќа никогаш не се пронајде прифатлив и успешен модел на кој начин ќе се одбере, подготви и прати претставникот. МТВ треба да направи паметен избор, а не да се оди по пријателски линии, треба да се одбере добра песна, не да и се допадне само на Калиопи. Таа мора да сфати дека Еворивзија си има свои правила. Кога се појави „Рум дум дум“ да бев во салата ќе гаѓав со јајца. Секоја чест на Кире Костов, тој вели дека тоа беше една од најдобрите македонски песни, но јас му реков како може еден човечки ум да создаде толку лошо музичко поп дело. Ако Калиопи сега одбере таква песна сама ќе си ја запечати кариерата и ќе докаже само дека не била во право што барала да оди на Еевровизија. Ако одберат песна како што одбраа со Тоше ќе ја уништат.Колку се подготвени и компетентни МТВ да одлучуваат за Евровизија. Дали Петар Ѕалев треба да одлучува за македонскиот претставник?

Вале: Тој се нашол на таа функција и мора еден да е на таа функција. Мери Попова е шеф на делегација, таа е компетента и музички поткована и верувам дека ќе си ја искористи шансата. Ако паметно анализираат ќе го направат вистинскиот избор. Во МТВ никој не се нафаќа за Евровизија, сите бегаат кога некој ќе го повика. Знаеме тоа е настан во кој нема пари и кој е тој што ќе се нафати за после да го плука цела јавност. Проблемот е што нема професионален музички тим во МТВ, општо и покрај тоа што ги имаат сите услови.

www.bezpardon.mk
Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Интервју: Валентина Ѓоргиевска-Парго
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: