Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
Нова награда за Спомен куќата на Тоше 592176_157460300950194_1971843220_n
April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share
 

 Нова награда за Спомен куќата на Тоше

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

Нова награда за Спомен куќата на Тоше Empty
PostSubject: Нова награда за Спомен куќата на Тоше   Нова награда за Спомен куќата на Тоше EmptyFri Dec 23, 2011 10:45 am

Спомен-куќата на Тодор Проески на Гумење, во Крушево од авторите Дејан Секуловски, Дејан Спасеновски и Илија Божиновски е најуспешното реализирано архитектонско дело во 2011 година во Република Македонија.

Нова награда за Спомен куќата на Тоше Spomen-kuka-500

Наградата на Асоцијацијата на архитекти на Република Македонија што се доделува по 17-ти пат, вечерва на свеченоста во Македонската Опера и Балет им ја врачи претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов кој е традиционално покровител на оваа манифестација.

-Архитектурата е огледало на степенот на развој, на културното и на цивилизациското постигнување во секоја држава, кај секоја нација. Македонската архитектура е, секако, одраз на вековни традиции, вредности, стремежи, идеи на македонскиот народ. Оттука, секоја генерација архитекти има обврска да ја чува, но и да ја усовршува и збогатува сликата на македонската архитектура. Пред сè, одговорноста е пред идните генерации, бидејќи тие ќе бидат консументи и судии на она што ние сме им го оставиле како архитектонско наследство, порача претседателот Иванов и им посака на членовите на овој еснаф уште многу градителски потфати кои ќе придонесат за збогатување на позитивната слика за македонската култура и за македонската држава.

Претседателот на Жири комисијата Мимоза Томиќ Несторовска, образложувајќи ја одлуката истакна дека Спомен куќата на Тодор Проески ја потврдува отвореноста на современите сваќања за поимот монумент со надминување на досега познатите идеолошки условувања во однос кон програмта и значењето.

-Објектот претставува современа концептуална разрешена просторна композиција многу блиска до спиритуалноста на скулпторскиот простор отколку до функционалните аспекти и формалните закономерности на архитектонската структура. Уметничката компонента во пристапот се препознава во ликовноста и внатрешната поетика на архитектонсктата форма - симболична, но истовремено ненаметлива како посредник во индивидуалната комуникација на посетителот со меморијалната функција на обкетот, рече Томиќ Несторовска.

Добитниците едногласни во однос на значењето на оваа награда која се смета за најважна во областа на архитектурата, како поттик за идни постигнувања.

- Секој проект има своја специфика, меѓутоа овој има многу голема. Беше тешко, но беше привилегија и чест да се работи на овој проект, рече Илија Божиновски

Архитектите Секуловски, Спасеновски и Божиновски кои се дел од студиото Синикеит Груп, од Македонската авторкса агенција добија и авторски хонорар
Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Нова награда за Спомен куќата на Тоше
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: