Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
Првата стихозбирка посветена на Тоше Проески 592176_157460300950194_1971843220_n
April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share
 

 Првата стихозбирка посветена на Тоше Проески

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

Првата стихозбирка посветена на Тоше Проески Empty
PostSubject: Првата стихозбирка посветена на Тоше Проески   Првата стихозбирка посветена на Тоше Проески EmptyWed Dec 28, 2011 11:10 pm

Првата стихозбирка посветена на Тоше Проески Prvata10

Теодора Силјаноска има само 15 години, а веќе сигурно чекори во светот на литературата. Нејзината прва стихозбирка „Мисија“, во која стиховите му ги посветува на прерано починатиот пејач Тоше Проевски, неодамна доживеа виделина.

- Уште од мала, воодушевена од неговиот глас, пишував стихови за Тоше. Не можев да преболам што веќе не е меѓу нас. Ги собрав сите песни што ги напишав за него и еве ги објавив во мојата прва збирка - вели младата поетеса.

Таа пишува песни од прво одделение. Најпрво инспирација и биле песните за родината, а потоа почнала да пишува за сé што ја опкружува и што го чувствува.

- Многу е убаво е да ги искажуваш чувствата. Се празнам духовно, преку стиховите ми се излева душата - додава Теодора.

Објаснува дека уште отсега се определила литературата да и биде животен избор.

- Сакам многу да читам и затоа одлучив мојот избор да биде литературата. Кога бев помала, идол ми стана Горјан Петрески. Сега најдрага ми е книгата „Отклучување на патиштата“ и не знам колку пати ја имам прочитано - раскажува гимназијалката, која ги совладува тајните во литературата и со помош на професорите во училиштето.

Иако има добиено повеќе награди и признанија, најдраго и е првото место на натпреварот во Охрид, на кој победила со песничката „Песна за бабата“.

Освен што пишува, Теодора црта и одлично свири на виолина.
Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Првата стихозбирка посветена на Тоше Проески
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: