Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
Тоше вреди многу повеќе од 25 евра! 592176_157460300950194_1971843220_n
April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share
 

 Тоше вреди многу повеќе од 25 евра!

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

Тоше вреди многу повеќе од 25 евра! Empty
PostSubject: Тоше вреди многу повеќе од 25 евра!   Тоше вреди многу повеќе од 25 евра! EmptyFri Jan 13, 2012 3:10 am

Тоше вреди многу повеќе од 25 евра! Slika-tose1-300x171

Голема врева се крена и произволни и неосновани констатации, коментари и текстови се изнапишаа низ медиумите, откако се расчу дека влезниците за претстојниот концерт посветен на легендата Тоше Проески можеби ќе изнесуваат од 20 до 25 евра.

Цената е сосема оправдана, ако се земе во предвид програмата која ќе ја понуди концертот, масовноста на сцена, како и трошоците за организација со кои е соочен организаторот и чинат околу 30.000 евра.

Многу повеќе и далеку побогата програма ќе има на овој концерт, од концертите на диџеи или разни балкански и светски пејачи, за чии настапи се плаќа приближно толку, па и повеќе.

Под наслов „Неговите арии- те сакаме сите“, четвртиот меморијален концерт во чест на 25 јануари, датумот на роденден на нашата најголема легенда ќе се случи во МОБ, но четири дена пред тоа, на 21 јануари.

Во спомен на големата љубов на Тоше, класичната музика, поп хитовите на Тоше на оперски начин ќе ги отпејат најголемите оперски пејачи од земјава и Балканот.

На сцена ќе продефилираат 140 уметници, музичари, хористи, бендот на Тоше, а диригент ќе биде соработникот и професор на Тоше, Саша Николовски- Ѓумар.

Сите тие напорно вежбаат, направени се нови аранжмани за песните (во аранжман на Сале од бендот на Тоше, Ѓумар и Дамир Имери), отпечатени се копии со партитури, а специјална екипа ќе се погрижи во МОБ да се донесе клавирот на маестро Симон Трпчески.

На видео бим ќе се даваат инсерти од операта „Деспина и Мистер Догс“. Во паузите, додека се менуваат пејачите на бина, ќе се инсертира со снимки на две танчерски двојки кои ќе танцуваат во Спомен куќата на Тоше во Крушево (нешто слично како на Виенскиот новогодишен концерт).

Поради потребите од специјалната акустика, концертот ќе се одржи во наменски простор – Македонска опера и балет, МОБ, а организаторот тоа го направи во консултација со стручни лица.

“Изминативе месеци се консултиравме со многу стручни лица, околу акустиката на ваква специфична програма. Затоа го одбравме МОБ. Факт е дека овој простор не може да ги собере сите фанови на Тоше, но затоа ќе има одличен ТВ пренос на СИТЕЛ, а можеби и на МТВ 1”, најави Сашо Митков, вклучен во организацијата.

Доколку овој меморијален концерт се одржеше во салата Борис Трајковски, продажбата на картите ќе донесе далеку поголема заработка, за разлика од 500 билети кои ќе бидат за продажба за МОБ, но тоа ќе значеше и лоша акустика, што ќе го упропастеше концертот.

Целата јавност ќе го проследи со директен телевизиски пренос.

Зад организацијата стојат Меѓународната фондација „Тодор Проески“ и Министерството за култура.

Џана Нанини нема да дојде

Италијанската пејачка ѕвезда Џана Нанини со која Тоше ја испеjа „Арија“, нема да дојде. Таа се заблагодарила за поканата, но нагласила дека и доколку присуствува на концертот, „Арија“ нема да ја пее, од емотивни причини.

Џана и Тоше имаа заеднички настап во белградска Арена на 14 февруари 2007. Токму за време на тој концерт почина нејзиниот татко.

Валентина Ѓоргиевска Парго

БезПардон.Мк


_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Тоше вреди многу повеќе од 25 евра! Join2b
Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Тоше вреди многу повеќе од 25 евра!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: