Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
November 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Влатко Стефановски ќе ја свири „Арија“ од Тоше

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Влатко Стефановски ќе ја свири „Арија“ од Тоше   Fri Jan 20, 2012 4:15 am
Македонскиот, а балкански познат гитарист Влатко Стефановски, на утрешниот концерт во чест на Тоше Проески, ќе ја отсвири песната „Арија“, која Тоше своевремено ја пееше со италијанката Џана Нанини.

Ова било желба на Влатко, и се очекува песната да биде изведена само инструментално, без пеење.

На овој спектакуларен настан, во чест на 25 јануари, роденденот на Тоше, ќе присуствуваат многу уметници од Македонија и од Балканот. Ќе ги отпеат големите хитови на легендата, во нов, оперски аранжман, направени од страна на диригентот Саша Николовски – Ѓумар, Сашко Николовски, Илија Пејовски и Дамир Имери.

Меѓу изведувачите ќе ги видиме Весна Гиновска Илкова, Симон Трпчески и Ѓорѓи Цуцковски од Македонија, Словенката Аленка Готар ќе ја исполни песната „Једина“, Сања Керкез од Србија „Још увек сањам да смо заједно“, „Игри без граници“ и многу други, а ќе настапат и Иво Гамулин – Џани од Хрватска, Еделина Крнева од Бугарија, Иван Томашев од Србија.

Изведувачите ќе бидат придружувани од оркестарот при МОБ, бендот на Тоше и хорот Про Арс, хорот под диригенство на Татарчев.

Четвртиот меморијален концерт за Тоше ќе биде во поинакво светло, налик на новогодишниот Виенски концерт. Со цел да потсети на класичната музика, големата љубов на македонската музичка легенда, човекот со огромно срце и искрена насмевка, топлина и хуманост за секого.

Ова е четврти меморијален концерт во чест на Тоше, со поинаков концепт од изминатите три концерти. Организатори се Министерството за култура на Република Македонија и Меѓународната фондација „Тоше Проески“.

За организација се потрошени 35.000 евра. Дел од парите кои ќе се соберат од влезниците ќе бидат донирани во Детската клиника, каде донираше и Тоше.

“Верувам дека овој концерт ќе разбуди многу емоции”, вели министерката за култура Елизабета Канческа Милевска. Таа најави дека во април оваа година ќе биде промовирана монографијата за Тоше, за неговиот живот и творештво.

Телевизиски пренос ќе има на Сител од 20 часот. Водители се Ирена Спировска и Борче Николовски, поранешен спикер во МТВ.

Пуштени се само 600 влезници во продажба, на касата во МОБ. Во врска со влезниците од 1.200 денари за овој конерт, имаше одредени реакции од фанови, но организаторот, во координација со настапувачите одлучи дека МОБ најмногу одговара за ваков настан, а и дека концертот годинава мора да има свечена форма.

Пробата на сите нaстапувачи е денес од 18 часот.

Валентина Ѓоргиевска Парго

БезПардон. Мк

_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Влатко Стефановски ќе ја свири „Арија“ од Тоше
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: