Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Парите од концертот на Тоше ќе се донираат на Детската клиника

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Парите од концертот на Тоше ќе се донираат на Детската клиника    Fri Jan 20, 2012 7:34 am


На четири дена пред роденденот на нашата најголема музичка легенда Тоше Проески, утре во Македонската опера и балет ќе се одржи четвртиот по ред меморијален концерт во негова чест.


Концертот ќе започне во 20.15 часот, а годинава за прв пат на сцената на МОБ, ќе имаме можност да ги слушнеме неговите најголеми хитови во нов аранжман испеани од голем број ѕвезди од Македонија и Балканот.


Од Фондацијата “Тоше Проески“ најавуваат спектакуларен концерт, нешто на што Тоше многу би му се радувал.


“На концертот му претходеа подготовки од неколку месеци, а ја одбравме салата на Македонската опера и балет поради одличните технички услови кои ги бараше самиот концерт. Целиот проект чини околу 35.000 евра, средства кои поголемиот дел беа обезбедени од Фондацијата и Министерството за култура со финансиска поддршка на ЕВН Македонија“, изјави Андреј Николовски, извршен директор на Фондацијата “Тоше Проески“.


Тој посочи дека МОБ има ограничен број на седишта, а истакна и дека во продажба биле пуштени само 600 влезници за концертот, чија цена изнесуваше 1.500 денари.


Цената Николовски ја оправдува со тоа дека се работи за специфичен концерт за кој има многу трошоци. Во јавноста не стивнуваат коментарите откако беше објавена цената на влезниците, за која фановите на Тоше, бурно реагираа.


“Жалам за негативните коментари, но подготвување на концерт како овој, има многу трошоци. Од организација, техника, озвучување, дневници за уметници и учесници, па се до авионски карти и сместување на гостите од странство. Фондацијата свесно влегува во финансиска загуба, но ќе продолжиме да работиме додека можеме со она што Тоше го остави во аманет“, вели Николовски.


Дел од средствата од влезниците ќе бидат наменети за хуманитарни цели, како што посочи, односно за набавка на неопходна опрема во детската клиника во Скопје.


Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска изјави дека овој концерт е продолжување на делото на Тоше.


“Со овој концерт на кој ќе бидат отпеани голем дел од неговите песни, ќе се потсетиме на неговото дело и харизма. Ние ве уверуваме дека како и до сега, така и во иднина ќе продолжиме да ги поддржуваме сите иницијативи поврзани со Тоше“, изјави Канческа Милевска.


Таа најави дека во април, на првата годишнина од изградбата на Спомен куќата на Тоше Проески во Крушево, ќе биде промовирана и монографијата за неговиот живот и дело.


На утрешниот концерт учество ќе земат Аленка Годар од Словенија, Иван Томашев од Србија, Ѓорѓи Цуцковски од Македонија, Весна Гиновска Илкова, симфониски оркестар, хорот “Про арс“, и бендот на Тоше под диригентската палка на Саша Николовски Ѓумар.


Неговата омилена песна “Арија“ во инструментална верзија ќе ја изведат маестро Симон Трпчески и Влатко Стефановски.

_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Парите од концертот на Тоше ќе се донираат на Детската клиника
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: