Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
July 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Концертот за Тоше – мелем за рана!

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Концертот за Тоше – мелем за рана!   Sun Jan 22, 2012 3:36 am„Неговите арии, те сакаме сите“! Под ова мото синоќа во МОБ се собра македонскиот музички крем, да му оддаде почит на легендата Тоше Проески и на свој начин да ги изведе омилените песни на Тоше.
Грандиозно, свечено и достоинствено! Осумсто луѓе во МОБ и милиони пред малите екрани, имаа можност да се почувствуваат како во Миланска скала или на Виенскиот концерт. Околу 140 уметници на сцена, гудачки оркестар под диригентство на Ѓумар и хорот Про Арс под диригентство на Татарчев, бендот на Тоше и звучни оперски имиња, ги изведоа песните кои некогаш ги пееше Тоше.
Овој хуманитарен концерт почна со Glide, а како оперски арии беа изведени големите хитови- Још увијек сањам да смо заједно, Пратим те, Има ли ден за нас, Игри без граници, Тајно моја, Ако одам во Битола.
Акцентот на овој грандиозен концерт, кој се прави во чест на роденденот на легендарниот Тоше (25-ти јануари), беше ставен на првата негова љубов- операта!
Меѓу настапите на многубројните домашни и учесници од регионот, Сања Керкес, Иво Гамулин – Џани, Аленка Готар, Ѓорѓи Цуцковски, Весна Гиновска Илковска…се пуштаа видео снимки со Тоше.
Најмногу внимание привлекоа ексклузивните снимки од операта „Деспина и Мистер Докс“, на Димитрие Бужаровски, во која во 2004 година учествуваше Тоше, како и снимки од неговите изведби на оперски арии, наполитански песни, и македонските традиционални теми, кои Тоше ги пееше со посебно уживање. И изведбата на оперетата посветена на Мајка Тереза.
Маестро Симон Трпчески на пијано ја отсвири темата „Љубена“, а Влатко Стефановски на гитара ги отсвири „Арија“ и „Крушево“, песна за која музиката ја компонираше Тоше. Еден исклучително културен гест на Трпески беше, што откако се поздрави со диригентот, не сакајќи од пултот го турна ливчето со текст за песна, се врати, се наведна, го зеде и го стави на место.
Концертот го затвори македонската оперска примадона Весна Гинова – Илковска, со изведбата на The Hardest Thing, по нејзин избор.
На речиси секоја песна, на видео бим одеа фотографии и снимки од Тоше, и се создаваше алузија како да е тука. Никој не можеше да остане рамнодушпен на снимки на кои доминираше неговата блага насмевка, светнати очи, весел израз и духовна состојба на нирвана.
Сценариото го напиша Огнен Неделковски, а водителите Ирена Спировска и Борче Николовски со својата претставителност му дадоа дополнителен свечен тон на манифестацијата.
Министерката Елизабета Канческа Милеска го проследи емотивниот концерт. Внукот на Тоше, Кристијан, беше смесен во третиот ред, дојде и неговиот прв братучед Божидар Проески, кој некогаш го придружуваше на гитара на „Сонце во твоите руси коси“, чичко му на Тоше, Бојана Тевчева, некогашната девојка. Ја немаше менаџерката Лилјана Петровиќ, неговите блиски пријатели, неговите љубови… Ни маестро Борис Трајанов, ни професорките на Тоше, како ни македонските поп пејачи кои годиниве наназад упорно се наметнуваа дека требало тие да настапат на меморијалните концерти, кои се пренесуваа низ цел Балкан.
Ни фановите на Тоше не дојдоа. Поточно, дојдоа во мал број. Се жалеа на скапиот билет, од 1.200 денари. Трисеттина седишта останаа празни.
Најпразна „слика“ остана со децата, оние кои најмногу ги сакаше. Изостана веселото шепотење во публика. Бевме навикнати на концертите на Тоше да гледаме дечиња кои подзинати ја следеа секоја негова изведба, да го гушкаат, да му подарувата мечиња. Овој пат имаше неколку мали дечиња кои се досадуваа и сакаа да си одат дома. Само тригодишната Дора по концертот изрази желба да се качи на бина и да се поздрави со Влатко Стефановски. Желбата и беше исполнета.
Зад сцена, момчето што годинава го фати Крстот во водите Вардар, на учесниците им подари икони.
Концертот за момент ги залечи раните на присутните. Преку песните и снимките, се дружеа со Тоше. Тука заврши се. А, тој што сите го чекаа…


_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Re: Концертот за Тоше – мелем за рана!   Sun Jan 22, 2012 3:37 am


_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Концертот за Тоше – мелем за рана!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: