Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
Ќе се одбележуваат пет години од смртта на Тоше 592176_157460300950194_1971843220_n
June 2019
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share
 

 Ќе се одбележуваат пет години од смртта на Тоше

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

Ќе се одбележуваат пет години од смртта на Тоше Empty
PostSubject: Ќе се одбележуваат пет години од смртта на Тоше   Ќе се одбележуваат пет години од смртта на Тоше EmptyTue Feb 21, 2012 11:24 am

Ќе се одбележуваат пет години од смртта на Тоше Tose

Сто и педесет години од смртта на браќата Миладиновци, 100 години од албанското знаме, 20 години од воведувањето на македонската валута денар и пет години од смртта на Тоше Проески, се меѓу предлозите за одбележување годишнини на значајни настани и истакнати личности во 2012 година.

Има 31 предлог и тие вчера беа разгледани од собраниската Комисија за култура, која е надлежна да ги собира од институциите и да ја утврди конечната програма пред нејзиното изгласување на пленарна седница во Парламентот.

Владата и Министерството за култура се носители на одбележувањето на 150-те години од смртта на струшките преродбеници Димитар и Константин, кои еден по друг умреле во затвор во Цариград, во јануари 1862.

Според Предлог-програмата, Здружението на историчари Албанци во Македонија ќе биде носител на одбележувањето еден век откога албанското знаме првпат се развеало (28 декември 1912 во Валона) и станало официјален симбол на независна Албанија.

Народната банка на Македонија треба да го организира одбележувањето две децении монетарна самостојност (26 април 1992).

Како и во изминатите години, институциите биле инертни и не се одзвале на барањата да достават предлози за годишнини. Па така, пропуштени се 60-годишнините од првиот роман на македонски јазик „Село зад седумте јасени“ од Славко Јаневски и првиот македонски игран филм „Фросина“ по сценарио на Владо Малески, кои СДСМ вчера дополнително ги предложи, но не добија мнозинска поддршка од членовите на Комисијата.

Бехиџудин Шехаби од ДУИ, кој членувал во работната група што ги селектирала предлозите, рече дека е задоволен од составената Предлог-програма во која осум предлози се за културата и историјата на албанската етничка заедница.

- Верувам дека Собранието ќе ги усвои сите и дека 2012-та ќе биде богата со културни манифестации - рече Шехаби.

Полемика имаше за предлогот да се одбележи еден век од именувањето на Мехмет Паш Дерала за министер за одбрана во првата влада на Албанија.

Според Митре Велјановски од СДСМ, неприфатливо е една суверена држава да го слави назначувањето на личности на функции во други држави.

- Ова може да се сфати и како политичка провокација. Вака може сите да бараат да се одбележуваат функциите на министри во други држави. Може да разберам да се одбележува неговото раѓање, но не и за именување за министер во влада на друга држава - рече Велјановски, според кого не е доволно што личноста потекнувала од Гостиварско зашто има и други луѓе од Македонија што имале политички кариери во странство.

Од СДСМ, исто така, забележаа и што некои годишнини не се слават, иако биле дел од конечната програма. Како пример посочија дека лани немало настан за одбележување 70 години од првото изведување на македонската химна, иако била во Програмата за 2011, а носител било Министерството за култура.

На комисиската седница не беа прифатени предлозите на ДПА што пратеничката група на таа партија денеска ги достави дополнително. Повеќето од нив не го исполнувале критериумот временски интервал, што е исто така клучен, покрај историската и културна важност на личностите и настаните. Нив ги предложи Мерал Узеири-Ферати која, како што рече претседателот на Комисијата Гордан Георгиев, иако била дел од петчлената работна група за составување на програмата, не доаѓала на состаноците.

Меѓу годишнините за личности во Предлог-програмата се и 110 од раѓањето на писателите Васил Иљоски и Стале Попов, 100 години од раѓањето на Кирил Пенушлиски, основоположникот на македонската фолклористика, 100 години од смртта на револуционерот Пере Тошев, 70 години од смртта на народните херои Цветан Димов, Мите Богоевски, Стив Наумов, Орде Чопела...

Од културата и историјата на албанската заедница во Македонија содржани се и предлозите 100 години од отворањето на првото приватно училиште на албански јазик во Теарце, 50 години од издавањето на списанието за наука, култура и уметност „Јехона“

_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Ќе се одбележуваат пет години од смртта на Тоше Join2b
Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Ќе се одбележуваат пет години од смртта на Тоше
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: