Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
March 2019
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 По 150.000 гости, објавена и луксузна монографија за вечниот дом на Тоше

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: По 150.000 гости, објавена и луксузна монографија за вечниот дом на Тоше   Thu May 17, 2012 2:02 am

Монографијата може да се купи само во музејот, а промоцијата ќе се случи в сабота во КрушевоСпомен-куќата на Тоше Проески досега ја посетиле повеќе од 150.000 гости од целиот свет! Ваквата фантастична бројка в сабота ќе се заокружи со промоција на луксузно издание на монографија посветена на овој наградуван објект. Обраќање ќе има министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, а детскиот хор "Ѕвончиња" од Битола ќе изведат песни од Тоше. Со рецитал за Тоше ќе се претстават и ученици од Крушево, а предвидена е и ликовна колонија и настап на младата виолинистка Ева Богоевска.

"Оваа монографија претставува еден мал патоказ кон содржините на Спомен-куќата, посветена на големиот уметник и човек, Тоше Проески. Монографијата може да се купи само во Спомен-куќата, па од тие причини, посетителот мора да дојде во овој дом за да може да го има ова издание во својата библиотека. Таа има задача да ги потсетува сите кои ја посетиле Спомен-куќата за се она што можеле и не можеле да видат, а од друга страна, треба да предизвика љубопитство кај некој кој случајно ќе се најде на овие страници, да дојде во Крушево и да го почувствува местото каде што се вкрстуваат сите светови на Тоше Проески", велат од Министерство за култура.

Монографијата, по задолжителниот вовед, ја опишува во кратки црти историјата на Македонија, а веднаш потоа прави приказ и на сите најзначајни карактеристики на Крушево. Потоа е поместена биографијата на славниот Тоше, а на следните страници се претставени архитектонските карактеристики на Спомен-куќата, како и деловите од музејската поставка. Значаен сегмент на ова издание е и делот посветен на фановите на поп иконата, а монографијата се заокружува со наградата за најдобро архитектонско дело на Меѓународниот фестивал за архитектура во Барселона. Во монографијата доминираат прекрасни фотографии, од кои како ретко видени се издвојуваат ноќните прикази на Спомен-домот. Интелигентен обид е и потемниот тон на најголем дел од прикажаните фотографии, со што се дава доза на почит, носталгија, жал...


Ова дело е поддржано од Министерството за култура, а текстовите се дело на Огнен Неделковски.

Во Редакцијата беа вклучени и Билјана Кулавковска, Соња Алексоска-Неделковска, Сашо Митков, Дејан Секуловски, Дејан Спасеновски, Калиопи Бојчиновска, Андреј Николовски. (Де.Т.)


Највкусен локум и најслатки целувки
Од монографијата се издвојува и делот за Крушево, кој потсетува дека таму се уште го има највкусниот локум и најслатките целувки, рачно се ткаат јамболлии, се плетат и везат перници, пердиња, милиња и чаршафи.

Тоше на "Златно славејче" ја пееше "Јас и мојот дедо"
Во делот каде е претставен животот на Тоше може да се најдат сите податоци за пејачот, како тоа дека прв пат во јавноста беше забележан на "Златно славејче" во 1992 каде ја пееше "Јас и мојот дедо" на влашки јазик, па неговиот прв концерт на Скопско лизгалиште во 1999, кој и покрај дождот ќе остане запаметен...

_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
По 150.000 гости, објавена и луксузна монографија за вечниот дом на Тоше
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: