Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
Промоција на монографија посветена на Спомен-куќата на Тоше Проески 592176_157460300950194_1971843220_n
June 2019
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share
 

 Промоција на монографија посветена на Спомен-куќата на Тоше Проески

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

Промоција на монографија посветена на Спомен-куќата на Тоше Проески Empty
PostSubject: Промоција на монографија посветена на Спомен-куќата на Тоше Проески   Промоција на монографија посветена на Спомен-куќата на Тоше Проески EmptyThu May 17, 2012 2:42 am

Во овој објект досега влегле повеќе од 150.000 гости, посетители како од Македонија, така и од останатите земји во светот

Промоција на монографија посветена на Спомен-куќата на Тоше Проески Tose%20so%20gulab508


Луксузно издание на монографија посветена на Спомен-куќата на Тоше Проески, ќе биде промовирана оваа сабота. Во овој објект досега влегле повеќе од 150.000 гости, посетители како од Македонија, така и од останатите земји во светот. За време на промовијата на монографијата ќе говори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, а детскиот хор Ѕвончиња од Битола ќе изведат песни од Тоше. Учениците од училиштето во кое учел Тоше ќе изрецитираат неколку стихови за легендата која прерано замина, а предвидена е и ликовна колонија и настап на младата виолинистка Ева Богоевска.

-Оваа монографија претставува еден мал патоказ кон содржините на Спомен-куќата, посветена на големиот уметник и човек, Тоше Проески. Монографијата може да се купи само во Спомен-куќата, па од тие причини, посетителот мора да дојде во овој дом за да може да го има ова издание во својата библиотека. Таа има задача да ги потсетува сите кои ја посетиле Спомен-куќата за се она што можеле и не можеле да видат, а од друга страна, треба да предизвика љубопитство кај некој кој случајно ќепочувствува местото каде што се вкрстуваат сите светови на Тоше Проески- велат од Министерство за култура.Монографијата започнува со историјата на Македонија претставена во кратки црти. Потоа следува приказ на сите најзначајни карактеристики на Крушево. По овој општ дел за градот и земјата во кои растел и живеел Тоше се наоѓа неговата биографија. На следните страници се претставени архитектонските карактеристики на Спомен-куќата, како и деловите од музејската поставка. Значаен сегмент на ова издание е и делот посветен на фановите на поп иконата, а монографијата се заокружува со наградата за најдобро архитектонско дело на Меѓународниот фестивал за архитектура во Барселона. Во монографијата доминираат прекрасни фотографии, од кои како ретко видени се издвојуваат ноќните прикази на Спомен-домот. Интелигентен обид е и потемниот тон на најголем дел од прикажаните фотографии, со што се дава доза на почит, носталгија, жал...

Ова дело е поддржано од Министерството за култура, а текстовите се дело на Огнен Неделковски.

_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Промоција на монографија посветена на Спомен-куќата на Тоше Проески Join2b
Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Промоција на монографија посветена на Спомен-куќата на Тоше Проески
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: