Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
March 2019
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Тоше Проески : „Ако даде Господ...Ако сака Господ“

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Тоше Проески : „Ако даде Господ...Ако сака Господ“    Wed Jan 23, 2013 2:58 am

Се престави пред Господа Тоше Проески


Ден пред последниот, од сегашнава временска случка, проштален концерт на Тоше Проески
одржан во Скопје, на прес конференцијата по тој повод, се сретнавме со него.


Во салата преполна со новинари и фоторепортери, неговото радосно и мило лице зрачеше со особена топлина.
На едно од поставените новинарски прашања, во врска со неговата кариера, дали ќе влезе во конкуренција
на европскиот пазар, рече: „да, ако сака Господ“, но да го имаме на ум и тоа дека е македонец и дека секогаш
ќе остане македонец и ќе живее тука во Македонија и во неговото Крушево без оглед на се.
При секој настап или концерт или било каква работа, тој бараше благослов од Бога, зашто длабоко во себе
беше свесен дека без Бога ништо не можеме, дека и неговиот глас, и харизма, и виртуозноста
и моќта на комуникација со која ги пленуваше луѓето, се ретки дарови дадени одозгора, од нашиот Отец Небесен.


Со големо внимание го прими и прифати нашиот предлог за интервју, како да сме некоја скапоценост за него....
Штотуку беше пристигнал од Австралија, утредента го чекаше напорен концерт, а сакаше на посетителите
на Преминпортал да им подари поголемо внимание, толку својствено за него и неговата љубов.
Сите ги сакаше, на се се радуваше а секогаш и во секоја мисла,
во секој свој двиг и во се Тоше се потпираше на Бога....
постојано велеше... „Ако даде Господ...ако сака Господ...“

Неделава очекувавме, поточно и требаше да се сретнеме во манастирот Св. Никола во Љубанци и да
го направиме интервјуто со нашата заедничка македонска скапоценост, нашиот Тоше.
Господ по својата промисла... го зеде..
И колку да ни е тешка разделбата со Тоше и колку да боли,...
...она што ние можеме да го направиме за Тоше, секој поединечно и сите заедно е на Литургија
да Му се помолиме на Господа, да му ги прости сите прегрешенија волни и неволни, извршени со збор,
со дело, во знаење и незнаење и во Царството Небесно да ја насели неговата душа, на место светло,
на место цветно, каде нема никаква тага и болка...
Свети Јован Битолски вели, дека ако сакаме да им помогнеме на нашите ближни
кои се упокоиле, да се молиме за нив, да се отслужат 40 литургии за простување на гревовите
и покој на нивните души, зашто нивните души не можат да ги слушнат надгробните говори и беседи,
но затоа пак ја чувствуваат молитвата која е упатена за нив, пред престолот на Севишниот Бог.
Нашиот Бог е Бог на живите и во Него нека најдат успокојување сите праведни души.
Бог да го прости!
Вечнаја памјат!
http://preminportal.com.mk

_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Тоше Проески : „Ако даде Господ...Ако сака Господ“
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Zanimljivosti (Stare vijesti)-
Jump to: