Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
March 2019
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Донирав и се' уште ќе донирам слики

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Донирав и се' уште ќе донирам слики   Sat Mar 16, 2013 7:24 am

Сликарот Сократ Лафазановски на 25 јануари во Спомен-куќата на Тоше Проески го донираше делото „Гласот на ангелот“Во Спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево од 25 јануари, од денот на неговото раѓање, се наоѓа и делото „Гласот на ангелот“, слика на ликовниот уметник Сократ Лафазановски, која во свое име и во име на својата сопруга ја донираше со голем пиетет кон животот и делото на прерано починатата музичка ѕвезда.
„Тоше е нашата македонска гордост и легенда на песната, поп-икона и амбасадор на хуманоста“, го оживеа повторно деновиве својот спомен за Проески сликарот кој живее и работи во Скопје и чие уметничко творештво не е врзано само за ликовната уметност, туку и за музиката. Но, Лафазановски зад себе има и 14-годишна професионална балетска кариера врзана за сцената на театрите во Букурешт и во Брашов (Романија) како и за Балетот при Македонскиот народен театар во Скопје.
Со Проески, како што вели, се договарал да му направи портрет неколку месеци пред неговото загинување, но не успеал и да ја оствари.
„Тоше беше прифатлив за портретирање, но, за жал, не успеав да го портретирам бидејќи во тој период беше зафатен со испити. Нас не' врзуваше уметноста, и тој свиреше и гитара и пијано, а на овие инструменти свирам и јас“, си споменува Лафазановски, кој престанал да игра балет по доживеана сообраќајна несреќа на 28-годишна возраст. Оттогаш, вели, игра балет, но само на платно, со четка.

Значаен избор од неговите слики, во чиј фокус е светлината, публиката имаше можност да види минатата година во Музејот на град Скопје на ретроспективната изложба отворена по повод 40-годишнината од неговото богато ликовно творештво. „Јас сум сликар на чија палета стојат сите бои, но се стремам да го потиснам мракот и на виделина да излезе светлината без која нема живот. Светлината ми помага, таа ме храни. Сликам само дење, бидејќи само тогаш светлината и може да се доживее. Ниедно вештачко светло ноќе за сликање не може да ја замени дневната светлина“, вели Сократ Лафазановски.
Критиката го нарекува „сликар на светлината и универзумот“, а тој напоменува дека кога и самиот мисли дека слика фигури, силуети, луѓето повторно на платната препознаваат ѕвезди, светлина.
Посочува дека досега донирал околу 200 слики, но тука не ги вбројува и донираните минијатури. Планира годинава да донира 16 свои дела на различни личности, здруженија на граѓани, институции меѓу кои се и пијанистот Симон Трпчевски, ракометарот Кире Лазаров, Македонската опера и балет и други.
Лафазановски за време на одржувањето на годинашната манифестација „Мајски оперски вечери“ би сакал во МОБ да има и своја самостојна изложба, но останува, сепак, таа и официјално да ја најави.
_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Донирав и се' уште ќе донирам слики
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: