Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Два дена сите патишта водеа кон манастирот на Тоше...

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Два дена сите патишта водеа кон манастирот на Тоше...   Sun Aug 21, 2011 5:20 am

На 18-ти и 19-ти август се славеше Свето Преображение

Два дена сите патишта водеа кон манастирот на Тоше...Вчера и денес во Крушево, родниот град на нашата гордост Тоше Проески, масовно се славеше верскиот празник Свето Преображение, манастирот каде Тоше го наоѓаше својот мир и каде ја црпеше енергијата.
На 18. и 19. август во Крушево се слееа илјадници обожаватели на најголемата македонска музичка легенда, за да го прослават празникот на манастирот за кој Тоше постојано донираше, а потоа во негова чест и и многу негови почитувачи од цел свет.

Од најмали деца, до најстари баби и дедовци, луѓе од цел Балкан, најмногу од Македонија (Крушево, Битола, Прилеп, Кичево, Велес, Ресен, Скопје, Штип...), се упауваа кон манастирот Свето Преображение, кој се наоѓа неколку километри над Крушево, каде се одржа традиционалниот голем народен собир и се даваше посно гравче во трпезаријата на манастирските конаци.Ја посетуваа и собата во која е креветчето во кое спиел Тоше, како и 33-метарскиот крст во месноста Вршник, во близина на манастирот, и почивалиштето на Тоше, како и неодамна отворениот музеј на мега ѕвездата.Додека беше меѓу нас, улогата на домаќин на прославата на овој празник секогаш ја имаше Тоше, сега тоа е Фондацијата Тоше Проески. По заминувањето на Тоше (25.01-1981- 16.10.2007) се осветли мастирот и се асфалтираше патот до горе.Тоше Проески, не само што беше најомилен и најсакан пејач на сите времиња, најдобар, најгласовит и најталентиран, беше идол и духовен водач на младите генерации, со својата добрина, вредност, упорност, како и со желбата се да се прости и секому да се помогне.Принцот на добрината, убавината и талентираноста, Тоше, нашата голема поп-ѕвезда, во една пригода јавно рече: И по се, јас ќе завршам овде, во манастирот. Тоа ги обврза неговите обожаватели овој манастир да го чувствуваат за свое омилено катче, каде одат и палат свеќи, ја бакнуваат иконата со неговиот лик, го бакнуваат каменот на влезната врата што го бакнувал Тоше, му пишуваат пораки, му оставаат мечиња...Се очекува в година да биде готов иконостасот, и манастирот да биде речиси готов...Екипата на МММ

Датум: 19.08.2011.
Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Два дена сите патишта водеа кон манастирот на Тоше...
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti-
Jump to: