Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Скулптура на Тоше во Скопје

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
avatar

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Скулптура на Тоше во Скопје   Thu Oct 13, 2011 9:21 am

Мо­ну­мен­тал­на­та скул­пту­ра со ли­кот на То­ше Про­е­ски, из­ра­бо­те­на од ака­дем­ски­от скул­птор Срет­ко Јо­ва­нов­ски, ќе би­де пос­та­ве­на на Мос­тот на умет­нос­та во Скоп­је.Мо­ну­мен­тал­на­та скулптура е из­ра­бо­те­на од ака­дем­ски­от скул­птор Срет­ко Јо­ва­нов­ски, а на де­ло­то ви­со­ко два мет­ра пре­ра­но по­чи­на­ти­от ма­ке­дон­ски пе­јач То­ше Про­е­ски е прет­ста­вен со ед­на­та ра­ка на ср­це, а во дру­га­та др­жи мик­ро­фон.

- Де­ло­то е ста­тич­но. Не са­кав да го прет­ста­вам мно­гу раз­дви­жен би­деј­ќи во таа по­лож­ба тој пра­ви гри­ма­си и тоа мо­же да из­гле­да чуд­но ка­ко скул­пту­ра во ли­ков­на смис­ла. На се­кој нас­тап по за­вр­шу­ва­ње­то на пес­на­та се­ко­гаш ја ста­ва­ше ра­ка­та кај ср­це­то и ве­ле­ше: „Ве са­кам си­те“ - ве­ли ав­то­рот Јо­ва­нов­ски во изјавата за „Днев­ник“.

Во недела, на 16 – ти октомври се навршуваат четири години од трагичната смрт на Тоше. Во негова чест утрово осумнаесет маратонци го започнаа својот пат во 6:20 часот од Нова Градишка, Хрватска, место каде нашиот Тоше во 2007 година го загуби животот во сообраќајна несреќа.
Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Скулптура на Тоше во Скопје
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti-
Jump to: