Toše Proeski Fan Radio
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Toše Proeski Fan Radio

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeLatest imagesRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
Борче Стојановски Џеронимо - Ден на Тоше 592176_157460300950194_1971843220_n
May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Тоше има двојник во Србија
Vozač kamiona Kuzmanović koji se sudario sa Tošinim touaregom!
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Toše Proeski možda nije mrtav?!...
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Toše Proeski - Limenka (tekst) - MK
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 113 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 416 messages in 365 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Fan Radio on your social bookmarking website

 

 Борче Стојановски Џеронимо - Ден на Тоше

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio


Posts : 439
Join date : 2010-08-17

Борче Стојановски Џеронимо - Ден на Тоше Empty
PostSubject: Борче Стојановски Џеронимо - Ден на Тоше   Борче Стојановски Џеронимо - Ден на Тоше EmptyFri Dec 02, 2011 8:39 pm

Борче Стојановски Џеронимо - Ден на Тоше Borce10

Ден на Тоше


- Kако што порано во Југославија го славевме 25 мај- денот на младоста, предлагам да имаме ден на Тоше, на кој младите нема да учат, да се организираат безброј манифестации во Mакедонија и ќе се потсетуваме на примерот и аманетот наТоше, предлага скопјанецот Борче Стојановски Џеронимо.

Тој е познат колекционер на кутивчиња, има 2.200 кутичиња, а ги има во секакви форми и од целиот свет. Тој вели дека нив најчесто ги наоѓа на улица или ги добива од пријатели. Ги собира веќе од 20 години.
Пред неколку години му испратил писмо на султанот од Брунеи.

- Дознав дека султанот е страсен колекционер како мене. Тој на автомобили, јас на кутичиња од кибрит. Му пишав дека сакам да одам во неговата земја и да ја видам неговата колекција. Во писмото го замолив, ако сака,да ми испрати 40.000 долари за патување низ европа,бидејќи животна желба ми е да патувам и од секоја земја да имам неколку кутичиња.

Поминаа неколку години, а од султанот ништо. еден ден неочекувано ми пристигна мало пакетче од Брунеи. во него имаше дваесетина кутичиња за кибрит од хотели, ресторани и со пејзажи од Брунеи.Пакетчето со потпис на султанот го продадов, а денес тие кутии ги чувам како нешто најсвето - раскажува тој.
Kутичињата на Стојановски досега "прошетале" низ неколку градови во Mакедонија и секаде предизвикувале голем интерес.
- Пред неколку години имав изложба во Скопје. дојде еден Англичанец и по неколку часа, откако ја разгледа колекцијата, ми понуди 10.000 фунти само за дел од неа. Не ја прифатив понудата, зашто за мене беше незамисливо да се одделам од нив - вели тој.
Освен кутии за кибритчиња, Стојановски собира обвивки од разни чоколатца, пенкала и фотографии од него со некоја позната личност.



[/color]
[/size]OBJAVLJENO U AUSTRALSKOM MAGAZINU SHILO ( www.silovesnik.com.au) mjesec 12.

by Валентина Ѓоргиевска Парго
Back to top Go down
https://tosefanradio.forumotion.com
 
Борче Стојановски Џеронимо - Ден на Тоше
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Тоше е човек во кој додека гледаш сфаќаш колку маани имаш ти - дел од биографијата за Тоше Проески
» Хуманитарен концерт на Тоше Илиев - „По патеките на Тоше (Проески)“
» Тоше има двојник во Србија
» Бајката за Тоше!
» Пет години без Тоше

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Fan Radio :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: