Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
Спомен-куќата на Тоше со годишна архитектонска награда 592176_157460300950194_1971843220_n
April 2019
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share
 

 Спомен-куќата на Тоше со годишна архитектонска награда

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

Спомен-куќата на Тоше со годишна архитектонска награда Empty
PostSubject: Спомен-куќата на Тоше со годишна архитектонска награда   Спомен-куќата на Тоше со годишна архитектонска награда EmptyFri Dec 23, 2011 11:51 pm

Претседателот Ѓорге Иванов им ја врачи наградата за најдобро архитектонско дело на тројцата автори на спомен-куќата посветена на Тоше Проески, изградена на Гумење во Крушево

Спомен-куќата на Тоше со годишна архитектонска награда 23122011215029_spomen

Со тоа проектот на Дејан Секуловски, Дејан Спасеновски и Илија Божиновски вечерва во зградата на Македонската опера и балет беше прогласен за најуспешно реализирано архитектонско дело во 2011 година во Македонија. Асоцијацијата на архитекти на Македонија го организира прогласувањето најуспешно дело 17 година по ред, а претседателот е традиционално покровител на манифестацијата.

- Секоја генерација архитекти има обврска да ја чува, но и да ја усовршува и збогатува сликата на македонската архитектура. Пред сè, одговорноста е пред идните генерации, бидејќи тие ќе бидат консументи и судии на она што ние сме им го оставиле како архитектонско наследство - порача претседателот Иванов.

Илија Божиновски, еден од авторите, рече дека секој објект има своја специфика, но овој имал многу голема.

- Затоа беше исклучително тешко да се работи на овој проект, но беше и привилегија и чест - истакна Божиновски.

Според претседателката на жири комисијата, Мимоза Томиќ Несторовска, спомен-куќата претставува современ концепт на поимот монумент, со кој се надминуваат досегашните идеолошки условувања во однос на програмата и на значењето.
Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Спомен-куќата на Тоше со годишна архитектонска награда
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: