Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
February 2019
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Синалко - освежување за македонската одбојка

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Синалко - освежување за македонската одбојка   Thu Mar 22, 2012 6:10 am


Љубовта на Тоше Проески кон одбојката беше иницијалната каписла за формирање на одбојкарскиот клуб Синалко од Крушево, сега водечки во македонското првенство и кој има европски амбиции

Тимот на Синалко со Проески во составот

Кога ќе се спомне Крушево, првата асоцијација секако е ненадминливиот Тоше Проески, првата Република на Балканот во 1903-та, потоа спортот. Во овој случај станува збор за одбојкарскиот клуб Синалко, гордоста на крушевчани, кој моментно е на лидерската позиција во Првата лига со реални шанси на крајот да се закити со титулата државен првак. Идеолог и иницијатор за формирање одбојкарски клуб во Крушево во 2007 година беше токму Проески.

- Љубовта на Тоше кон одбојката беше иницијалната каписла за да формираме клуб. Крајната цел беше повторно да заживее одбојката, која во тој период, по згаснувањето на ОК Нико Доага, беше во мирување во нашиот град, а потоа и да се анимираат младите луѓе. Сите добро знаат каков човек беше Тоше, каква харизма поседуваше, беше како магнет за сите во родниот град. Тој беше основачот и првиот капитен на екипата, а друга важна работа беше тоа што нé поврза со неговите пријатели од фирмата „Синалко“, чиј заштитен знак беше токму тој. И сé тргна добро, го формиравме клубот, на 13 октомври 2007-та го одигравме првиот официјален натпревар, против Пробиштип, сите бевме пресреќни, со нетрпение чекавме да почнеме со официјални натпревари. Но три дена подоцна Тоше загина. Бевме шокирани, но си дадовме завет дека ќе ја туркаме работата како што беше договорено. По две години во Втората, влеговме во Првата лига и, еве, годинава сме на најдобар пат да се искачиме на врвот - да станеме шампиони. Што ќе значи тоа за Крушево, каде што одбојката е спорт број 1, не треба да истакнувам. Имаме голема поддршка од градските власти и од неколку други спонзори, „Агенс“, „Макспорт“, „Цеботекс“ - вели Андреј Николовски, претседателот на ОК Синалко.

На спортски план, макотрпната повеќегодишна работа со одбојкарите падна на плеќите на тренерот Пеце Рујановски.

- Екипата е составена главно од одбојкари од Крушево, кои пред неколку години беа втори во Македонија во младинска конкуренција. Во меѓувреме тие стекнаа искуство, напредуваа на секој план, сезонава се засиливме и со неколку квалитетни играчи и, еве, годинава сме блиску до реализацијата на планираното. До крајот на првенството има уште пет кола, ги совладавме најголемите ривали Шкендија (3-1 во Тетово) и Струмица дома (3-2) и верувам дека од првата позиција ќе почнеме во плејофот. Ми се полни душата што одбојката стана хит во Крушево, салата „Војвода Ѓорги Стојанов“, што собира околу 800 луѓе, станува претесна. Нашите амбиции не завршуваат со освојување на шампионска титула. Сакаме да си ја пробаме силата и во некој еврокуп и очекуваме поддршка од спонзорот „Синалко“ и од главните газди во Германија - вели Рујановски.


_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Синалко - освежување за македонската одбојка
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Everything related / Povezano ...-
Jump to: