Toše Proeski Radio & TV

RADIO WITH LOVE WITHOUT BORDERS! - IN MEMORY OF TOSE PROESKI! DOBRODOSLI NA LIVE CHAT ,RADIO & TV POSVECEN TOSI PROESKOM. INFO NA http:tosefanradio.forumotion.com * contact us : tosefanradio@yahoo.com
 
HomeCalendarFAQRegisterLog in
Visit *** https://www.facebook.com/tosefanradio / *** IN MEMORIAM TOSE FAN .RADIO & TV ***
FACEBOOK > JOIN US <
March 2019
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
KONTAKT
tosefanforum@yahoo.com skype : tosefanradio
Most Viewed Topics
TOŠE PROESKI NEVIĐENO
Невкусна шега на сметка на Тоше Проески!
Зоран Божиновски: Тоше Проески е жив
Тоше има двојник во Србија
Зошто пропаѓа гробот на Тоше Проески?
Zoran Božinovski tvrdi - VATIKAN SKLONIO TOŠETA!
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Memorial House Todor Proeski
Вистината за Тоше: Интервју со Божиновски
"Toše Proeski, žrtva kriminalnih klanova. . ."
Most active topics
Sve što bi željeli reći Toši / o Toši i slično
PORUKE U GLAZBI - Toše Proeski - Igra bez granica
Смртта на Тоше неслучајна и искористена за политички потреби во Македонија!?
Tony prijatelju Toši posvetio ukradenu pjesmu??
DIONICA SMRTI
Туарегот на Тоше ставен под преса за гмечење (19.01.2008)
VOZAČ I PRIJATELJ TOŠE PROESKOG PRAVOMOĆNO U MAKEDONIJI OSUĐEN NA DVIJE GODINE ZATVORA
Teorija zavjere: Izmislili su da su Tošu Proeskog ubili
Dokumentacija
Za smrt Toše Proeskog kriva nepažnja vozača
Statistics
We have 114 registered users
The newest registered user is amanda202

Our users have posted a total of 423 messages in 372 subjects
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of Tose Fan Radio on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Toše Proeski Radio & TV on your social bookmarking website

Share | 
 

 Принчеви награди за Елена, Тоше и за Каролина - „СУНЧАНЕ СКАЛЕ“, ХЕРЦЕГ НОВИ

Go down 
AuthorMessage
Tose Fan Radio
Admin
Admin
Tose Fan Radio

Posts : 439
Join date : 2010-08-17

PostSubject: Принчеви награди за Елена, Тоше и за Каролина - „СУНЧАНЕ СКАЛЕ“, ХЕРЦЕГ НОВИ   Sat Dec 01, 2012 2:31 am

НА „СУНЧАНЕ СКАЛЕ“, ХЕРЦЕГ НОВИ (11.07.2006)

Принчеви награди за Елена, Тоше и за Каролина

Македонија годинава ја претставуваат рекорден број пејачи, меѓу кои и Калиопи, Маја Гроздановска-Панчева и Мартин Вучиќ

На познатиот црногорски музички фестивал „Сунчане скале“, што почна завчера со доделувањето на Принчевите награди за најдобрите изведувачи и автори во изминатата година, македонските пејачи освоија поголем дел од трофеите. Статуетката за најдобар дебитант и' припадна на Елена Ристеска, која на сцената на Канли-кулата во Херцег Нови ја изведе евровизиската тема „Нинанајна“. Чедо Поповски, кој го реализира спотот за нумерата „Се лажам себе“ на Каролина Гочева, ја освои наградата за најдобар видеозапис. Гочева пред тамошната публика се претстави со нумерата „Бела“, што ја изведе во дует со Аки Рахимовски, пејачот на „Парни валјак“. Оваа нумера во Хрватска е голем хит и претставува официјална химна за борба против дрогата.

Тоше Проески и Тони Цетински ја понесоа титулата дует на годината за темата „Лагала нас мала“. Проески не се појави на сцената поради обврските поврзани со неговата европска кариера. На Дарко Димитров му припадна наградата за најдобар аранжман, за песната „Ниси мој“, што ја пее Александра Радовиќ.

Посебно е значајно што оваа награда ја доделуваат новинари од повеќе од 250 радио, телевизиски и печатени медиуми од Србија и од Црна Гора. Интересно е што наградите се наречени „Принчеви“ во знак на сеќавање на црногорскиот принц Мирко Петровиќ, син на црногорскиот крал Никола, кој бил познат и како композитор на црногорскиот двор.

Македонија годинава има рекорден број претставници на овој фестивал, а во списокот на учесници ќе бидат Калиопи, Елена Ристеска, Маја Гроздановска- Панчева, Маја Оџаклиевска и Мартин Вучиќ, кој ќе пее во дует со хрватскиот пејач Горан Каран. Тие ќе пеат на последната, главна вечер, наречена „Песна на летото“, што ќе се одржи вечерва.

Калиопи ќе ја пее „Силна“, песната со која се претстави на домашниот „Евросонг“, но на српски јазик.

Елена ќе се претстави со нова тема на композиторот Дарко Димитров со наслов „Не многу“. Маја Гроздановска-Панчева ќе ја изведе композицијата „Њу је лакше мрзети“ од српскиот автор Чеда Чворак, лидерот на белградското денс-дуо „Луна“. Маја Оџаклиевска ќе се претстави со баладата „Море од лаги“ на Григор Копров. Мартин и Каран ќе ја пеат „Тише куцај срце моје“. На втората фестивалска вечер, наречена „Ноќ на млади ѕвезди“, што се одржа синоќа, настапи македонскиот претставник Владимир Томовски. Тој се претстави со темата „Четири дана“ на композиторот Урош Марковиќ. Ова е негово прво фестивалско искуство.

Фестивалот „Сунчане скале“ годинава се одржува по 12. пат, а годинава на фестивалската сцена ќе настапат и изведувачи од Германија, Италија, Русија и од Грција.

_________________
PRIDRUZITE NAM SE NA FACEBOOKU

Back to top Go down
http://tosefanradio.forumotion.com
 
Принчеви награди за Елена, Тоше и за Каролина - „СУНЧАНЕ СКАЛЕ“, ХЕРЦЕГ НОВИ
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Toše Proeski Radio & TV :: News Flash/Vijesti :: Zanimljivosti (Stare vijesti)-
Jump to: